Gebelikte Baş Ağrısı

Gebelikte Baş Ağrısı

Gebelikte baş ağrısı, gebelik harici normal dönemde de kadınların çok sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olan baş ağrısı, eğer normal zamanlarda yaşanıyorsa gebelik döneminde kat kat artarak yaşanabilir. Baş ağrısına, mide bulantısı, kusma, halsizlik, bel ağrısı, sırt ağrısı gibi şikayetlerde eşlik edebilir. 20-40 yaş arasındaki gebelerde baş ağrısına yüksek oranda rastlanabilir. Gebelik döneminde baş ağrısı, gebelik sebebiyle değişen hormonlar nedeniyle yaşanabilir. Gebelik döneminde yaşanan baş ağrısı tipleri genelde migren ve gerilim tipidir.

Yazımızın devamında gebelikte baş ağrısı tipleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Baş ağrısına yol açan birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle baş ağrısının neden kaynaklandığını öğrenmek için bir doktora başvurmakta yarar vardır. Doktor gerekli incelemeleri yaparak baş ağrısı tipini ve nedenini tespit ederek, uygun tedaviye başlayabilir. Gebelikte baş ağrısı için bilinçsiz bir şekilde ağrı kesici ilaç ya da bitkisel karışımlardan kullanmak yanlış olur. Şiddetli baş ağrıları ve geçmek bilmeyen baş ağrıları için nöroloji uzmanına başvurmak ve doktorun önerisi dahilinde ilaç kullanımına başlamak gerekir.

Gebelikte baş ağrısının en sık nedenlerinden biri preeklamsidir. Preeklampsi halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak tanımlanır. Gebelik zehirlenmesi anne adayında tansiyon yükselmesine neden olur ve beraberine şiddetli baş ağr