Aşırı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşırı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı baş dönmesi, çoğu kişinin hayatının bir döneminde yaşadığı baş dönmesi farklı şiddetlerde olabilir. Baş dönmesinin şiddeti ne olursa olsun tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilecek baş dönmesinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Baş dönmesine yol açan sorunun kısa sürede tespit edilmesi ve uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aşırı baş dönmesi için en yaygın nedenler iç kulak hastalıkları, beyin kaynaklı problemler, tümörler ve tansiyon olarak sıralanabilir. Aşırı baş dönmesi bir tür hastalık değildir. Bazı durumlarda iç kulağa bağlı sebeplerden bazı durumlarda ise beyin ile alakalı yaşanan problemlerde aşırı baş dönmesi bir belirti olarak yaşanabilir. Bu tür nedenlerden kaynaklanan aşırı baş dönmesinde hasta dairesel dönme şeklinde his yaşayabilir. Yaşanan dönmenin şiddetine göre hasta hareket etmekte güçlük yaşar. Aşırı baş dönmesine mide bulantısı, denge kaybı, sersemlik hali, göz kararması gibi şikâyetlerde eşlik edebilir. Aşırı alkol kullanımı, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de aşırı baş dönmesine sebep olabilir. Bu nedenlerden dolayı yaşanan baş dönmeleri gerçek baş dönmesi olarak değerlendirilmez. Aşırı baş dönmesinin gerçek olarak değerlendirilmesi için baş dönmesinin iç kulak ya da beyinle alakalı sorunlardan dolayı yaşanması gerekir.

İç kulakta işitme ve denge merkezi birbiri ile yakın alanlardadır. Denge sistemi, vücut hareketlerini, vücudun konumunu, hareket halindeyken yön belirlemeyi kontrol eder. İç kulaktaki denge organı, kas ve eklemlere yerleşmiş, gerginlik, konum algılama ve göz olmak üzere birbirine bağlı olarak çalışır. Bu organlardan herhangi birinde yaşanan sorunlar ya da işlem bozukluklarında sorunlu organ bloke edilerek diğer organlar bloke edilen organın görevlerini üstlenir. Dinlenme anında iç kulaktan beyne devamlı olarak sağ ve sol taraf olmak üzere mesajlar iletilir. İç kulakta gelişen bir rahatsızlık mesajların bozulmasına, mesajların iletilmesinde sorun yaşanmasına neden olabilir. Dolayısıyla böyle bir durum karşısında beyin dinlenme anında bile dönme hareketleri algılayabilir. Bu algı kişiye baş dönmesi olarak yansır.


Aşırı baş dönmesine yol açabilen iç kulak hastalıkları nelerdir?


Vestubiler nörit: Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan haftalar sonra meydana gelen aşırı baş dönmesi, bulantı ve kusmayla karakterize olan bir hastalıktır. Vücuda giren bir virüs ya da bağışıklık sisteminde oluşan bir soruna karşı bağışıklık sistemi yanıt olarak beyin ya da denge organlarını etkiler ve hastalık meydana gelir. Hastanın maruz kaldığı aşırı baş dönmesi bazen günlerce, bazen ise aylarca devam edebilir. Hastanın dinlenmeye vakit ayırması, doktorun önerilerine harfiyen uyması gerekir.

Meniere hastalığı: İç kulak sıvılarında neden oluştuğu tam olarak bilinmeyen aşırı basınç nedeniyle meydana gelen bir hastalık türüdür. Hastalığın en bilindik belirtisi aşırı baş dönmesidir. Hastalık her zaman tam olarak tedavi edilemez, ancak hastanın yaşadığı şikâyetler hafifletilebilir.

Bening paroksismal pozisyonel vertigo: Aşırı baş dönmesine yol açan ve tedavisi oldukça kolay olan bir tür iç kulak hastalığıdır. Yaşanan aşırı baş dönmesine neden olan ve sık karşılaşılan problemlerden biridir. Başın bir yöne çevrilmesinde, ön tarafa doğru eğilmesinde ya da yukarı doğru kaldırılmasında aşırı baş dönmesine sebep olabilir. Yaşanan baş dönmesi 1-2 dakika kadar sürer. Bu durumda uygulanan epley manevrası olarak tanımlanan hareketler sorunun giderilmesi için oldukça faydalıdır.

Bu hastalıkların haricinde, enfeksiyon, damar tıkanıklığı, kulak zarında delik, kulağa gerçekleştirilen operasyonlar aşırı baş dönmesine sebep olabilen diğer nedenler arasındadır.


Aşırı baş dönmesinde beyin ve beyincik hastalıkları


İç kulak hastalıklarına bakarak, hastaların ufak bir bölümünde aşırı baş dönmesi beyin ya da beyinciğe bağlı olarak yaşanabilir. Damar tıkanıklığı, kanama, beyin tümörleri aşırı baş ağrısına sebep olabilir. Baş dönmesi haricinde hastada farklı şikâyetlerde gelişebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Aşırı Baş Dönmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Türleri ve Özellikleri

Baş Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşırı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sürekli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi